Statik Boya Sistemleri

kckimya

Epoksi Toz Boyalar

Epoksi toz boyalar yüksek mekanik, kimyasal ve korozyon dayanımı olan fonksiyonel boyalardır. Asit, solvent ve kimyasallara dayanıklıdır. Elektrik malzemelerinde yalıtkan kaplama olarak kullanılırlar. Kolayca mat yüzey elde edilebilmesi sayesinde dekoratif ürünlerde kullanılmaktadır. Epoksi toz boyaların dezavantajı fazla kürlerdiğinde sararma eğilimidir. Diğer dezavantajı ise, UV ışınlarına karşı dayanıksız olmasıdır; kısa sürede tebeşirleşmeye başlar, bu nedenle dış ortamda kullanılamazlar.

 

Epoksi Polyester Toz Boyalar

Hibrid olarak da bilinen epoksi – polyester toz boyalar, iç cephe uygulamalarında epoksi boyalara göre ekonomik açıdan çok iyi bir alternatiftir. Dış cephe dayanımı gerektirmeyen (UV ışınları) dekoratif iç cephe kullanımları için tasarlanmıştır. Bileşenlerinden birinin polyester olması nedeniyle epoksilere göre sararma direnci daha yüksektir. Polyester ve epoksi reçine oranı 50/50 den 80/20 oranına kadar değişiklik gösterebilir. Müşteri talebine göre oran belirlenir. Epoksi reçinenin kimyasal dayanımı ile polyester reçinenin sararma ve UV dayanımı kombine edilmiş sistemlerdir. Mekanik dayanımları çok iyidir. Metal mobilya, beyaz eşya, aydınlatma, otomotiv gibi birçok sektörde yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

Polyester Toz Boyalar

Polyester toz boyalar UV ışınlarına karşı dayanıklıdır. Bu özellikleri nedeni ile dış ortam uygulamalarında tercih edilmektedir. Çok iyi derecede mekanik dayanımları vardır. Sararma direnci epoksi ve hibrid sistemlere göre daha iyidir. Kullanılan reçine ve pigmentler, yüksek sıcaklıklara dayanıklı olduğundan fırın, elektrikli ısıtıcılar gibi sıcak eşya gruplarında da kullanılabilir. Süper dayanımlı polyester toz boyalar ise normal toz boyalara göre 2-3 kat (30 yıl) daha uzun ömürlüdür. Özellikle mimari dış cephe uygulamalarında yoğun olarak kullanılmaktadır.

 

Poliüretan Toz Boyalar

Poliüretan toz boyalar genellikle mat ve UV dayanımı istenen yüzeylerde tercih edilir. Çok iyi yüzey yayılımına sahiplerdir. Genel olarak otomobil parçalarında ve ahşap desen transfer uygulamalarında kullanılır.